Izba muzalna powstała jako świadectwo historii i tradycji Ewangelików działających na Mazurach. Jest owocem wspólnego wysiłku pasjonatów i fanów kultury, języka, historii i tradycji Mazurów.

Projekt pn. „Izba pamięci w Starych Juchach – świadectwem historii i tradycji Ewangelików działających na Mazurach” został zrealizowany w ramach działania „Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej” Lokalnej Grupy Działania „Lider w EGO”.

izba

W sobotę, 26 października 2019 roku w Starych Juchach w budynku Parafii ewangelicko-metodystycznej uroczyście otwarto Izbę Pamięci. Gościliśmy biskupa Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. sup. Andrzeja Malickiego, przedstawicieli Związku Maurskiego, Panią Posłankę na Sejm, Urszulę Pasławską, Prezesa LGD Jarosława Franczuka, dr Sefana Marcinkiewicza, Wójt gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska-Kawałko, Mazurów oraz pasjonatów historii i tradycji mazurskiej.

Oprócz uroczystego otwarcia i poświęcenia Słowem Bożym Izby, odbył się wykład dr Stefana Marcinkiewicza “Od Prus Książecych do Prus Wschodnich… Korzenie ludności tutejszej”  i mini koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Katki Koteckiej i Pawła Borzeńskiego.

zdj. Robert Arbatowski

zobacz na www.LDG

Izba mieści eksponaty związane z duchowością i kulturą Mazurów, m.in.:

Reprint Biblii Brzeskiej z 1563 r.

Nagrania wspomnień Mazurów z powiatu ełckiego.

Modlitwę „Ojcze nasz” w j. mazurskim.

Pieśń Mazurów – w j. polskim, niemieckim i mazurskim.

Książki i publikacje, historyczne i współczesne.

Tablice dotyczące historii, spuścizny kulurowej i językowej terenów Mazur.

Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji dla szkół nt. protestantyzmu lub historii Mazur.

Izbę można zwiedzać bezpłatnie.

Kontakt ws. zwiedzania:

Pani Matylda Stasiłowicz tel. 606 899 834

Pani Elżbieta Topolska tel.501 024 282

ks. Monika Zuber tel. 695 611 206